Czech version  English version

     Chovatelská stanice Magandas byla založena v roce 2014. Název je složen z mého jména a jména mého prvního retrievera Andyho – Andíka, Anďase, prostě Andulíka. Když jsem hledala svého prvního „vlastního“ pejska, prostudovala jsem si vše možné o různých plemenech a po krátkých úvahách bylo rozhodnuto …

„Zlatý retrívr je přátelský, mírný, přítulný, důvěřivý, v neposlední řadě poslušný. Je inteligentní a má vrozené vlohy pro plnění různých úkolů. Má schopnost získat si srdce lidí, velice trpělivý je k dětem..“

    A jak už to tak bývá, ačkoliv jsem původně chtěla prostě „jen“ parťáka, postupem času a především vlivem činností s Andíkem – společná cvičení, hovory s dalšími majiteli a chovateli – propadla jsem naprosto chovu tohoto překrásného plemene. Ne nadarmo se říká – „Kam retriever jednou packu strčil, už nikdy neodešel...“ I když Andík nezasáhl z mých důvodů do chovu, přesto to byl můj největší kamarád a navždy zůstane v mém srdci. Díky zlatíčko moje za všechno ♥ ♥ ♥.
    A tak se stalo, že jsem začala přemýšlet o importu jedince ze země původu, z Anglie.  Podařilo mi najít ty nejbáječnější chovatele – pana a paní Williams, CHS Cesarka a v roce 2009 jsem si přivezla Jacka – Cesarka Fly the Flag. Pejska s výborným rodokmenem, těšící se vynikajícímu zdraví, s výbornými zdravotními výsledky, obrovským temperamentem, chutí k práci a v neposlední řadě s vyrovnanou a milou povahou.
    Protože mě Jack natolik okouzlil a je pro mě ztělesněním typu goldena, který bych ráda zachovala – elegantní vyrovnaný pes s milým výrazem – znovu jsem kontaktovala Teda a Christine Williams a v roce 2013 jsem si přivezla fenku Angie – Cesarka Kiss and Tell. Fenku silné kostry, opět s vynikajícím rodokmenem a v jejím případě „ s totálním nasazením“ a neutuchající energií.  Moc se těším na její první štěňata, v ideálním případě začátkem roku 2016.
    Naši retrieveři jsou součástí rodiny, naprosto nedílnou součástí, sdílí se mnou téměř každou minutu. I když je retriever velmi chytré a učenlivé plemeno, nenechávám je „růst jako dříví v lese“ a aktivně se věnujeme výcviku. Zakládám si na vynikajícím zdraví svých psů, povaze, temperamentu a exteriéru. Ráda bych zachovala tyto vlastnosti v budoucích odchovech mojí CHS.

 

    Jak šel život tak jsem poznala svého přítele Mirka, který měl svého flat coated retrievera Akima a k němu ještě křížence z útulku Toníka. I toto plemeno retrievera je nesmírně přátelské, přátelské a důvěřivé.  Jejich temperament je trochu vyšší level než u goldena ale získá si Vaše srdce stejně rychle :). Zvlášť pokud jste milovníci černé barvy ♥. A tak jsme si pořídili také fenku Cloe z CHS Black Brianta a moc se těšíme na první "černoušky" :-).

 

Něco málo o flatících z odborné literatury :

"Pravý Flat Coated Retriever je pes stejně půvabný na těle i na duchu. Mimořádně líbivý zevnějšek tohoto elegantního sympaťáka se slabostí pro život v pohybu plně koresponduje s jeho rozvernou povahou. Mentálně dospívá později než ostatní psi a bývá mladistvým panem „hračičkou“ po celý svůj život. Kdyby některý ze psů nosil od narození růžové brýle, byl by to právě Flat Coated Retriever. Psí optimista, který je vždy dobře naladěn, což dává vehementně najevo neúnavným vrtěním ocasem."

"Klasická retrívří dobrosrdečnost je u Flat Coated Retrievera téměř nezměrná, navíc okořeněná temperamentem hbitého setra. V dobách největší slávy plemene byl Flat Coated Retriever vysoce oceňován pro své lovecké schopnosti, kterými disponuje dodnes, ale mnohdy nemá bohužel dostatečnou příležitost je prokázat. Kromě výborného čichu je jeho velkou předností ochota pracovat ve vodě za jakéhokoliv počasí. I když už se objevuje po boku myslivců mnohem méně než v minulosti, stále není jen společenským a rodinným psem."